Чому Вікіпедія не зовсім надійне джерело
Дизайн: Дар'я Вовкотруб
Коротко про ресурс
Вікіпедія — це найбільша та найпопулярніша енциклопедія у світі, офіційне відкриття якої відбулося 15 січня 2001 року. Цей портал – електронний, абсолютно безкоштовний та вільний від реклами. Щодня його читають мільйони користувачів. Метою джерела є давати відповіді на будь-які питання. Ресурс охоплює понад 50 мільйонів статей, які написані добровольцями та не проходять експертної оцінки.
Проблематика Вікіпедії
Як і до будь-якого іншого джерела, до порталу слід ставитися прискіпливо. Найбільшою проблемою Вікіпедії є те, що будь-хто може змінювати та редагувати текст так, як сам вважає за потрібне. Наприклад, найчастіше виправляли статтю про президента США Джорджа Буша-молодшого, а саме 45 862 рази. Під усіма темами сайт залишає покликання на використані джерела, що має викликати довіру в суспільстві, але статті пишуть волонтери. Частиною спільноти вебсторінки якої може стати кожен охочий.
Алгоритм редагування та перевірки енциклопедії
Як повідомляє блог Вікімедіа Україна, усі редагування контролюють, та однією з умов зміни тексту є зазначення першоджерел. Перевіркою дописів у Вікіпедії займаються користувачі зі статусом «патрульних». Щоб мати змогу перевіряти статті, потрібно дотримуватися правил енциклопедії та добре знати їх. Рішення приймає спільнота волонтерів шляхом обговорення. Також на сайті є механізм, який у випадку некоректної інформації автоматично видаляє зміни.
Шалена популярність Вікіпедії
Багато людей схильні вірити кожному слову вказаному у вікіпедії. Інколи навіть видання беруть неправдиві відомості звідси і які спираються на енциклопедію як на беззаперечну правду. Вікіпедії не варто довіряти як основному джерелу інформації, адже це не наукова робота. Статті не мають експертних оцінок, тому не потрібно сподіватися на бездоганну працю. Бувають випадки, коли автори влаштовують дискусії про уточнення дат, назв, термінів та подій.
Різна «правда» однакової теми
Саме так 27 січня 2022 р. Google розмістив на стартовій сторінці пошуковика заставку, присвячену 180-річчю відомого українського художника Архипа Куїнджі. Працівники музею Маріуполя доповіли, що дата народження митця вказана невірно. За їхньою інформацією Куїнджі народився 1841 року в Маріуполі, тому саме ця дата була відзначена в українській версії сайту. Дані у російській Вікіпедії інші. Там відображено, що художник з’явився на світ у росії 1842 року, що викликало обурення серед маріупольців.
Навіть тут мова має величезне значення
Коли ви «гуглите» якусь інформацію російською мовою, то вам одразу запропонують російську версію Вікіпедії. А якщо це, наприклад, питання, яке стосується національних або історичних даних, то з високою ймовірністю ви побачите там не правду, а те, що буде вигідно росіянам.
Колообіг фейків
Неперевірені відомості потрапляють і в книжки. Прикладом є публікація в Українській літературній енциклопедії про ірландського монаха Ріангабара та фрагмент з його пісні, де він згадує про нищення Києва 1240 року. Як виявилось, цей монах — лише вигадка письменника Юрія Винничука. Фейк опинився у ЗМІ, бо редактори не перевірили оригінал ірландської пісні – джерело інформації.
Вікіпедія – це найбільша колективна інтелектуальна праця у світі. Ресурс є дійсно корисним, але все потрібно перевіряти, адже інформація не переглядається експертами. Не можна сказати категорично, що енциклопедія має лише вигадані відомості, але й не є панацеєю зі 100% правдивістю. Якщо вас цікавить якийсь допис, то буде доречно його перевірити у різних джерелах або ознайомитися з посиланнями, які залишають волонтери Вікіпедії.
Commentaires