top of page
Фото автораАнна Штопенко

Знищені мрії Драмтеатру в Маріуполі. Та яким він більше ніколи не буде

Дизайн: Вовкотруб Дарʼя


 

16 березня 2022 року російський літак знищив драматичний театр у Маріуполі, скинувши на нього авіабомбу. В цей час у будівлі від обстрілів ховалися люди. За попередніми даними прокуратури Донеччини, загинуло близько 600 людей, а 400 отримали поранення, однак справжню кількість постраждалих визначити неможливо. 


Драматичний театр у Маріуполі був унікальною пам’яткою архітектури, театром у розмаїтті українського мистецтва: від атмосфери всередині до репертуару — та мав ще багато планів. Сьогодні у ДеКімнаті розповідаємо вам про Драматичний театр у Маріуполі: його історія, мрії, яким він був… Та як це все знищили росіяни.


 

Особливості Драматичного театру в Маріуполі


Драматичний театр у Маріуполі (Донецький академічний обласний драматичний театр міста Маріуполь) є одним із найстаріших театрів Лівобережжя України. Добудували його у 1960 році за проєктом видатних українських архітекторів Олександри Крилової та Олега Малишенка. 


Зароджуватися театр почав у 1847 році — тоді до міста вперше приїхала театральна трупа. На той момент придатної будівлі для театру ще не було, тож вистави проводили у орендованому амбар.


28 грудня 1983 року театр отримав статус пам’ятки архітектури. Сама будівля значно вплинула на містобудування Маріуполя — вона мала домінантну позицію за розташуванням в самому центрі міста й задавала форму цілій площі. Маріупольський театр був також наповнений розмаїттям монументально виразних архітектурно-художніх рішень.



У 1955 році влада срср ухвалила постанову про боротьбу з надмірностями у будівництві з метою економії. Такі кроки змушували відмовлятися від декорацій, однак в тимпані фронтону маріупольського драмтеатру все одно створили композицію з унікальних скульптур.


Особливою красою вирізнялася також глядацька зала, що мала витончене декоративне оздоблення. Наприклад, на стелі, на балконах та обрамленнях лож була декоративна ліпнина з елементами українського барокового орнаменту. Театр мав дві сцени – велику (800 місць) і малу (700 місць)



 

Атмосфера театру і розстріляні мрії


До повномасштабного вторгнення 85% репертуару маріупольського драматичного театру ставили українською мовою. Одними з найбільших фаворитів людей з усієї України були такі вистави як «Слава героям», «Біла ворона», «Майдан інферно», «Мокошева колисанка», «Маруся», «Останній подвиг Ланцелота». 


У 2022 році також планували відкрити сцену у фоє, щоб спілкуватися з глядачами, де можна було б попити чай-каву. Там мали показувати імпровізовані вистави, де глядачі ставали б частиною дії, а формат сцени мав постійно трансформуватися під тематичні вечори та настрої різних вистав.



 

Повномасштабна війна


З початку повномасштабної війни драматичний театр став найбільшим прихистком для маріупольців. 5 березня мешканці міста чекали на евакуаційні автобуси, але потім зрозуміли, що їх не буде, й залишились у театрі. Тоді в будівлі перебувало понад 2000 осіб. 


16 березня 2022 року близько 10 ранку сталася трагедія. Російський літак цілеспрямовано скинув на драмтеатр Маріуполя потужну авіабомбу. Росіяни практично вщент знищили будівлю й вбили сотні, якщо не тисячі людей, серед яких також було багато дітей.


Окремим болем закарбувався величезний напис «Дети» біля театру.



 

Нищення


Російські окупанти після удару авіабомбою заявили, що будуть відновлювати будівлю театру та робити ремонт, однак нічого спільного з відновленням їхні заяви не мають. Зрештою театр почали зносити, щоб знищити докази бомбардування, а руїни сховали за банерами, на яких намальовані портрети пушкіна. Також росіяни залили бетоном тіла сотень людей, котрі попередньо обробили хлором. А згодом, на цьому ж місці, окупанти почали ставити свої вистави та проводити урочисті концерти поруч. 



 

Під час написання цього тексту ми знайшли анонси однієї з вистав у Драматичному театрі в Маріуполі на 26 лютого 2022 року. Нижче позначка — «Подія неактивна». Наче щось не з того життя. І життя вже ніколи не буде таким, як тоді, коли драматичний театр у серці Маріуполя з передчуттям нових вистав готував глядацькі зали. Це все знищили росіяни. І вбили сотні людей, які так само, як і цей театр, мали мрії та хотіли жити. Пам’ятайте, хто наш ворог.



 

Стежте за оновленнями в Instagram @dekimnata.media

Comments


bottom of page