top of page
Фото автораДар'я Вовкотруб

Не зловлений світом. Сковорода

Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Мандрівний філософ, «людина-загадка», богослов та неординарний педагог, що так і не закінчив університет, одна з найзагадковіших постатей української історії, сьогоднішній іменинник — Григорій Сковорода.

Запрошуємо до літературної кімнати розплутувати загадки поета!



 

День народження?


Сковорода не переймався святкуваннями та датами, день народження — не виняток. Дату та рік народження поета дізнались аж через 200 років, коли в одному з його листів знайшли згадку про день народження, який він усе ж відсвяткував. 



 

Весілля не буде


Варсава — один із псевдонімів Григорія Савича — син свободи. Цей псевдонім найяскравіше демонструє його прагнення до свободи. Самопізнання, духовний розвиток та свободу поет вважав найважливішим для людини, тому навіть кинув наречену просто на весіллі, хоча був закоханий у неї.



 

«А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся»


Імператриця Катерина ІІ, наслухавшись про Григорія Савича, захотіла побачити філософа особисто. Сковорода приходить до маєтку, його проводять до приймальної зали. Заходить імператриця — всі вклоняються, окрім Григорія. На питання Катерини: «Чому ти мені не кланяєшся?», філософ спокійно відповів: «Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся?»



 

Любов до Батьківщини 


З Катериною ІІ повʼязаний ще один цікавий епізод життя поета: імператриця вважала себе покровителькою мислителів та забажала мати Сковороду за такого собі імперського філософа. Тому наказала розшукати його, та переказати, аби той переселився до москви, щоб Катерина могла у будь-який час з ним поговорити. Волю імператриці передали, але відповідь Сковороди була, як завжди, в його стилі — мовчання, а замість слів весела мелодія на сопілці. Закінчивши грати, Григорій виказав: «Скажіть матінці-цариці, що мені моя сопілка та вівця дорожчі царського вінця».



 

Світ не впіймав, русня теж не зловить 


Ніколи такого не було, і ось знову — росіяни намагаються вкрасти в українців українця. Народжений на Полтавщині і навчений у Києві мандрівник, на думку росіян, є основоположником російської релігійної філософії. Про це написано навіть у російській Вікіпедії: ще один приклад, чому інформацію з цієї енциклопедії треба детально перевіряти. Раніше ДеКімната писала цілий матеріал про це — читайте на сторінці. Спочатку росіяни руйнують музей Сковороди, потім харківський педагогічний університет імені Григорія Сковороди, але намагаються привласнити філософа й всю його філософію собі. Типово для росіян. 



 

Передбачення


Підтвердити дар передбачення Сковороди можуть дві історії. Перша — про Київ та епідемію чуми, коли Сковорода приїжджав до друга Іустина, та гуляючи Подолом раптом відчув трупний запах. Тоді Сковорода швидко поїхав з Києва, а за кілька тижнів у місті розпочалася епідемія чуми. 


Вдруге він передбачив власну смерть. Григорій прийшов у своє улюблене село Іванівка, що на Харківщині. І 9 листопада 1794 року взяв лопату, викопав собі могилу, потім зайшов до хати, переодягнувся в чисте й заснув вічним сном.



 

Стежте за оновленнями в Instagram @dekimnata.media


Comments


bottom of page