top of page
Фото автораАнна Штопенко

Розстріляне відродження останніх двох років

Дизайн: Вовкотруб Дарʼя


 

Павло Лі


Павло Лі – український актор театру та кіно, телеведучий та громадський діяч, народжений у Євпаторії. На початку повномасштабної війни Павло Лі зголосився стати цивільним волонтером в Ірпені. 


«Все, що б я не робив у своєму житті — це шлях до успіху для мене і моєї родини. Сцена завжди була для мене найкращим місцем, де я можу бути будь-ким, говорячи про прості істини, навіть дурнем, блазнем, якщо знадобиться, і для мене це найвища нагорода!», — Павло Лі.


За словами близьких Павла, в останні роки його кар’єра стрімко пішла вгору й. За кілька місяців до своєї смерті він зізнався, що нарешті знайшов себе: «Я нарешті зрозумів, я відкрив секрет, як бути таким актором, такою людиною, якою я хочу бути!»


6 березня під час евакуації з Ірпеня автівку, де був Павло Лі обстріляли росіяни. Митець загинув.



 

Роман Ратушний


Роман «Сенека» Ратушний — київський активіст, учасник Революції Гідності та військовий-доброволець. Роман обороняв Київ та звільняв населені пункти Північної Слобожанщини. У квітні 2022 року вступив 93-ї ОМБР ЗСУ «Холодний Яр».


Також хлопець відомий боротьбою за збереження Протасового Яру від незаконної забудови. Роман — це світла людина, віддана українській ідеї.


9 червня 2022 року Роман Ратушний загинув під Ізюмом. Йому було 24 роки.


«​​Важко прийняти цю реальність, де немає такої абсолютно крутої, абсолютно масштабної людини, як він. Рома був просто величезним прикладом і натхненням для чималого покоління особливо молодих українців, українок. Рома все своє свідоме життя боровся проти ось цього російського захоплення України. І власне загинув за цю боротьбу», — розповіла активістка Марина Хромих в інтерв’ю Суспільному.



«Чим більше росіян ми вбʼємо зараз — тим менше росіян доведеться вбивати нашим дітям»


«Випалюйте в собі всю російську субкультуру. Інакше це все випалить вас».


— казав захисник.



 

Вікторія Амеліна


Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка. З початку повномасштабної війни жінка документувала воєнні злочини росії у складі правозахисної організації Truth Hounds. ПЕН-центр повідомляє, що на Ізюмщині Вікторія знайшла щоденник вбитого російськими окупантами письменника Володимира Вакуленка. 


Також письменниця працювала над англомовною книгою про жінок, які документують воєнні злочини «War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War»


Внаслідок ракетного удару росіян по центру Краматорська 27 червня Вікторія Амеліна була тяжко пораненою. 1 липня в лікарні у Дніпрі її серце зупинилося. 

У Вікторії залишився 10-річний син.


Тривога


Повітряна тривога по всій країні

Так наче щоразу ведуть на розстріл

Усіх

А цілять лише в одного

Переважно в того, хто скраю

Сьогодні не ти, відбій


5 квітня 2022, В. Амеліна


 

Володимир Вакуленко


Володимир Вакуленко — український письменник, автор дитячих казок, учасник Революції Гідності, активіст та волонтер, закоханий в українську культуру.


У березні 2022 року росіяни вдерлися до будинку Вакуленка у Капітолівці під Ізюмом, вилучили книги, забрали Володимира та його сина на жорсткий допит, після якого відпустили додому. Наступного дня росіяни силоміць викрали письменника, закатували та вбили. Останніми словами Володимира Вакуленка були «Слава Україні».


Вікторія Амеліна знайшла щоденник Володимира Вакуленка, який письменник сховав перед тим, як його викрали росіяни. Він просив відкрити записи лише тоді, коли «наші прийдуть». 


«Як письменниця я відчуваю цей жест і він мені дуже болить: це остання спроба письменника сказати і бути почутим, прочитаним», — розповідала Вікторія Амеліна. 



«Українська книга має бути світовим бестселером, а світ має відкрити нас і знати, що окрім Тараса Шевченка в сучасності автори також пишуть. І саме «нерозкриті» поки що, невизнані генії і напишуть такого бестселера, і навіть у Нобелівській премії відбудеться прорив. Вперше буде українець, чи українка, і до того ж юного віку. Я вірю в це, тож постійно в пошуках»,


— Володимир Вакуленко про те, що хотів би зробити в українській літературі.



 

Максим Кривцов


Максим «Далі» Кривцов — український поет, фотограф й кулеметник. Максим Кривцов був учасником Революції Гідності, у 2014 році пішов у ЗСУ. Згодом працював у Центрі реабілітації учасників АТО та ООС й у Veteran Hub. Коли почалася повномасштабна війна, Кривцов вирішив повернутися на фронт.


У 2023 Максим Кривцов видав поетичну збірку «Вірші з бійниці». Також поряд із захисником завжди був його рудий котик й плівкова камера, на яку він знімав кожні миті життя.


7 січня Максим Кривцов у віці 33 років загинув на фронті разом зі своїм чотирилапим другом. Максим не встиг завершити роман, який писав. 


«Я можу стати класиком, лише якщо загину на війні», — писав Максим Кривцов у одному зі своїх віршів. 



 

Макс Левін


Макс Левін — український фотограф та журналіст. Протягом 8 років під загрозою для життя документував воєнні злочини рф


Макс Левін працював фотокореспондентом й документальним фотографом в українських та в авторитетних міжнародних виданнях. Більшість його проєктів пов’язані з російсько-українською війною. Ще з часів Революції Гідності він працював у гарячих точках й навіть був в Іловайському котлі. 


Макс Левін не просто фотографував — він працював з темами й крізь об’єктив намагався розкрити всі сенси. Своєю професією він жив з 15 років. 


Зв’язок з Левіним обірвався 13 березня 2022 року. 1 квітня Макса Левіна знайшли мертвим після тривалих пошуків на Київщині. Його розстріляли російські окупанти. 


«Кожен український фотограф мріє зробити фото, яке зупинить війну», — казав Макс Левін…



 

Юрій Керпатенко


Юрій Керпатенко — український музикант та головний диригент камерного оркестру «Гілея» Херсонської обласної філармонії. Митець з міцною проукраїнською позицією, яку відкрито висловлював навіть під окупацією.


Музика була справою його життя. Колеги згадують чоловіка теплими словами. «Юрій був освіченою та дуже цікавою людиною. Коли я не знав, як грати ті чи інші штрихи на баяні, я йшов за порадою до Юрія, адже він неймовірно грав на цьому інструменті», — розповідає музикант Андрій Чорний.


У жовтні 2022 року Юрія Леонідовича в його будинку розстріляли росіяни за відмову виступати під триколором. 


«Дружина, яка на той момент була поруч із музикантом, дістала важкі поранення. Почувши наближення окупантів, подружжя востаннє обійнялося і востаннє сказало одне одному слова любові», — пише ПЕН.



 

Стежте за оновленнями в Instagram @dekimnata.media

Comments


bottom of page