Боротьба кримських татар і депортація
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Хто вони
Кримські татари — це народ, що століттями жив поруч з українцями. Їхнім осередком формування був Кримський півострів та частина степової України. Цей тюркський народ був міцно інтегрований у нашу історію, але лише з 23 липня 2021, коли набрав чинності закон «Про корінні народи України», кримські татари, караїми та кримчаки отримали офіційний статус та здобули право на самоврядування та представлення у Верховній Раді. Загалом перші згадки про появу кримськотатарського етносу на території сучасної України відносяться до XIII ст.
Кримські татари — переважно мусульмани. Вони мають унікальні звичаї та мову. Цей нечисленний народ поділяється на три субетноси: південнобережні, гірські й степові кримські татари. Вони відрізняються традиціями, національним одягом та діалектами.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Як правильно: кримчани, кримці чи кримські татари
Назва «кримці» є правильною з погляду української граматики та позначає назву мешканців певної місцевості, а більш популярний вираз «кримчани» — це наслідок багаторічної русифікації. Кримські татари — не зовсім коректна назва, адже етнічно це інший народ, що не має відношення до татар. Ця назва залишилася з часу, коли в СРСР усе тюркомовне населення узагальнювали словом «татари». Також вживають назву «киримли», яка більш наближена до тюркського звучання.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Довга традиція державності
Протягом трьох століть мешканці Криму мали власну державність. Кримські татари були основним населенням Кримського ханства. У період перебування Криму в складі російської імперії сформувалися органи національного самоврядування: національний з’їзд — Курултай — та обраний ним представницький орган — Меджліс. Їхня діяльність була спрямована на перешкоджання культурній асиміляції з боку імперії, ухвалення всіх рішень, що стосуються кримських татар. Через це після розвалу імперії та остаточного закріплення радянської влади створили окрему Кримську АРСР, якій надали автономію за національно-територіальною ознакою
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Кримськотатарське «Розстріляне відродження»
Після короткого підйому національного життя та створення республіки почались сталінські репресії. Щонайменше 76 000 кримських татар померли від голоду в 1921-1922 роках через радянську політику, що вивозила зерно з півострова до інших республік. Далі — інтелігенція. Протягом 1928-1938 радянська влада здійснювала декілька хвиль масових репресій проти митців, науковців, вчителів.
Їх звинувачували в «контрреволюційній буржуазно-націоналістичній діяльності» у партії «Міллі Фірка», яка ставила за мету створення республіки, вільної від більшовиків. Таким чином практично всю інтелігенцію Криму знищили.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Депортація
З 1941 до 1944 Крим перебував під нацистською окупацію. Після звільнення від німецького терору 18 травня 1944 р., за наказом Сталіна, весь кримськотатарський народ звинуватили у колабораціонізмі та депортували з дому. Це — найбільша трагедія для народу. Людей заганяли у товарні вагони, давали декілька хвилин, щоб взяти все необхідне. Під конвоєм НКВС населення мусило прибути на залізничні вокзали, а далі — виснажлива дорога у Сибір і Середню Азію. Тих, хто чинив опір, розстрілювали на місці. Під час кількатижневої дороги депортованих майже не годували й не поїли.
Внаслідок депортації загинув майже кожен другий представник кримськотатарського народу.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Депортація кримських татар — це колосальний злочин та порушення прав людини. З огляду на кількість людських жертв депортацію можна прирівняти до геноциду.
Лише за офіційними даними, понад 20 тисяч кримських татар воювали у лавах Червоної армії. Серед них і національний герой Амет-Хан Султан — єдиний радянський льотчик, який випробував понад 50 типів літальних апаратів. Ці фактори не завадили радянській владі звинуватити все населення у співпраці з нацистами. Інша ж причина депортації — бажання розпочати бойові дії проти Туреччини за контроль над чорноморськими протоками Босфором і Дарданеллами. Таким чином, Крим зачистили від ісламського населення, яке могло б завадити цим планам.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Повернення на Батьківщину
В період десталінізації багатьох засуджених амністували, проте кримські татари так і не отримали права повернення на Батьківщину. У другій половині 50-х років зароджується національний рух за відновлення прав кримських татар та повернення до Криму. З 1967 року з власної ініціативи почали повертатися перші сім’ї. Це був нелегальний та дуже ризикований крок.
Вирішальну роль у цьому процесі відіграв Мустафа Джемілєв і Національний рух кримських татар (НДКТ) на чолі з Юрієм Османовим. Але кримців у Криму ніхто не чекав. У Сімферополі перед будівлею уряду йшли безперервні мітинги кримських татар через те, що їм відмовляли у виділенні земельних ділянок під приводом «перенаселення» півострова. Ті, хто дивом отримував житло, все одно були позбавлені прописок. Але татари виявляли надзвичайну стійкість.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Нова віха утисків
Після окупації Криму росією у 2014 році почалась нова хвиля репресій та залякувань. Кримські татари зазнають постійних переслідувань, погроз з боку росіян, які тим самим намагаються змусити їх мовчати або покинути півострів. 24 лютого 2022 року стало новим приводом для обшуків, арештів і продовження переслідувань кримських татар. Після важкої травми депортації та безземелля багато хто знову вимушений покинути домівки.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Спротив та підтримка
Під час захоплення Криму у 2014 році від 5 до 10 тисяч кримських татар, українців та представників інших національних меншин вийшли на мітинг проти окупації на заклик Меджлісу. Сьогодні, попри 10 років брехні, переслідувань, обшуків, незаконних затримань та тортур, нехтування правами та свободами людей з боку рф — кримці борються за деокупацію території..
Люди розвішують синьо-жовті прапори на вулицях міст, малюють графіті на підтримку Збройних сил України, а також провадять диверсійну роботу, знищують російських загарбників і колаборантів, шляхи перекидання додаткових військ і техніки ворога. У вересні 2022 року було створено військовий партизанський рух «Атеш», який діє на тимчасово окупованих територіях і до складу якого входять кримські татари. Сьогодні — важлива дата, щоб нагадати про потребу у солідарності та захисті кожного громадянина України.
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Comments